logo
facebook   googleplus

facebook   googleplus

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży


Ciąża jest dla kobiety czasem, kiedy stan zdrowia staje się priorytetem. W ramach troski o odpowiednie samopoczucie ważna jest pielęgnacja kondycji psychicznej i fizycznej, ale również właściwa higiena jamy ustnej.

Badania prowadzone i publikowane wraz z początkiem lat 90 – tych XX w. jednoznacznie wykazują, że stan uzębienia kobiety może mieć znaczący wpływ na przebieg oraz termin zakończenia ciąży – przedwczesny poród (zasada ta ciała dwukierunkowo – również płód oddziałuje na przyszłą mamę).

Szacuje się, że prawie 20% przedwczesnych porodów oraz urodzeń dzieci o niskiej masie ciała wynika z nieprawidłowej profilaktyki i higieny jamy ustnej – choroby przyzębia, stany zapalne jamy ustnej, próchnica. Równolegle – leczenie stomatologiczne istniejących dolegliwości oraz zapobieganie powstawaniu nowych (m.in. przez odpowiednią higienę oraz profilaktykę) pozwala skutecznie przeciwdziałać obu tym zjawiskom, obniżając ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy ciała noworodka.

W konsekwencji powyższego warto, by termin pierwszej wizyty, czy wizyty kontrolnej przypadł jeszcze na okres planowania ciąży – pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka wynikającego z niewłaściwego stanu uzębienia.

Praktyka ta powinna towarzyszyć kobiecie podczas całego okresu ciąży – regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza w przypadku niepokojących symptomów to podstawa dbałości o zdrowie nasze i przyszłego potomstwa. Czas ciąży bowiem, to dla kobiety okres wielu zmian hormonalnych, które niekorzystnie wpływają na stan jamy ustnej – dziąsła stają się przekrwione, bardziej wrażliwe na uszkodzenia, co prowadzi do chorób i rozprzestrzeniania się bakterii.

Najczęstszymi problemami, z którymi borykają się przyszłe mamy są:

 • zmiany próchnicze (nasilone w pierwszym trymestrze ciąży, wynikające z uszkodzeń szkliwa powstałych w skutek parafizjologicznych nudności i wymiotów oraz spowodowane zwiększonym łaknieniem i podjadaniem)

 • choroby przyzębia

 • zwiększona ruchomość zębów

 • nadwrażliwe i krwawiące dziąsła

 • nieprzyjemny zapach z ust

By zminimalizować ryzyko wystąpienia powyższych symptomów warto zastosować się do poniższych wskazówek:

 • myj zęby min. 2 razy dziennie (rano i wieczorem)

 • używaj miękkiej szczoteczki (niweluje ryzyko podrażnień)

 • regularnie wymieniaj szczoteczkę

 • szczotkuj zęby przez min. 2 minuty

 • używaj pasty z fluorem (zapobiega powstawaniu ubytków)

 • usuwaj resztki pokarmu za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczki między zębowej

 • unikaj większej ilości słodkich i kwaśnych pokarmów

 • regularnie odwiedzaj swojego dentystę


Gabinet stomatologiczny w Oleśnicy – kontakt

Szeroki wachlarz usług z zakresu stomatologii zachowawczej i dziecięcej, periodontologii, a także chirurgii stomatologicznej i protetyki oferuje gabinet stomatologii mikroskopowej mieszczący się w Oleśnicy. Jeśli chcą Państwo umówić na wizytę u dentysty, prosimy o kontakt telefoniczny, e-mailowy lub za pomocą formularza kontaktowego zamieszczonego poniżej.

 


 

Stomatologia mikroskopowa
Hanna i Dawid Ozimek
ul. Św.Jadwigi 11/3 ( 1 piętro), 56-400 Oleśnica
tel. +48 695 751 412 , kontakt@mikrostoma.pl


2016 - Stomatologia mikroskopowa. realizacja: agencja 3motion

     

Polityka prywatności