Mikroskopowe leczenie endodontyczne
Endodoncja jest działem stomatologii koncentrującym się na leczeniu chorób miazgi, w której znajdują się naczynia krwionośne oraz nerwy odpowiedzialne za żywotność zęba. Dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na zachowanie naturalnego zęba – uniknięcie ekstrakcji i konieczności inwestycji w znacznie droższy implant zębowy.
Kanałowe leczenie zębów pod mikroskopem (nazywane leczeniem endodontycznym pod mikroskopem), jest jedną z nowoczesnych technik stomatologii endodentycznej. Dzięki użyciu narzędzia, jakim jest mikroskop, charakteryzuje się wysoką precyzją, bezpieczeństwem i skutecznością – przyrząd pomaga stomatologowi prawidłowo zlokalizować i przeleczyć kanały zębowe.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wskazania
Ten typ leczenia wykonywany jest w przebiegu tradycyjnych wskazań, klasyfikujących do leczenia kanałowego:
- Urazy mechaniczne,
- nieodwracalne zapalenie miazgi,
- okołowierzchołkowe zapalenia tkanek,
- wskazania protetyczne,
- choroby przyzębia,
- zęby po uprzednim leczeniu kanałowym.
Będących zarazem skomplikowanymi przypadkami, wymagającymi specjalistycznych rozwiązań (leczenia za pomocą mikroskopu):
- Zakrzywione kanały zębowe,
- niedrożność kanałów zębowych,
- perforacja korzenia zębowego,
- perforacja dna komory zęba,
- większa liczba kanałów w zębie,
- obecność zębiniaków w zębie,
- obecność złamanych narzędzi w kanale zębowym.
Przebieg zabiegu
Procedura leczenia kanałowego pod mikroskopem, jest procedurą czasochłonną i wymagającą dużych umiejętności.
Pierwszym jej etapem jest diagnostyka – badanie oraz zdjęcie rtg leczonego zęba. Kolejnym, podanie znieczulenia miejscowego oraz założenie koferdamu (lateksowa guma izolująca, której zadaniem jest utrzymanie suchości i jałowość w obrębie leczonego zęba oraz zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i komfort pracy stomatologa).
Następnie lekarz otwiera ząb, lokalizując ujścia kanałów przy użyciu mikroskopu stomatologicznego (długość kanałów mierzona jest za pomocą endometru). Po tym etapie rozpoczyna się oczyszczanie i poszerzanie kanałów zęba przy pomocy specjalistycznych, giętkich, maszynowych narzędzi – usunięcie zakażonej, bądź zmienionej zapalnie miazgi, dezynfekcja środkami bakteriobójczymi oraz osuszanie kanałów.
Następnie wykonywane jest precyzyjne wypełnienie kanałów zębowych, gutaperką na ciepło oraz kontrolne zdjęcie rtg, służące weryfikacji poprawnego przebiegu leczenia.
Zastosowanie mikroskopu w leczeniu stomatologicznym, daje możliwość powiększania oraz oświetlania pola zabiegowego, co pozwala na wykonywanie skomplikowanych i wyjątkowo precyzyjnych czynności, które w rezultacie umożliwiają zachowanie fizjologicznych funkcji zęba przez wiele lat.