Implanty dentystyczne
Implantologia stomatologiczna jest jednym z najszybciej rozwijających się i zarazem najnowocześniejszych działów stomatologii. Jej zakres obejmuje uzupełnianie braków zębowych (odbudowę uzębienia na implancie), pozwalający na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i poprawę mechaniki narządu ruchu, zaburzoną poprzez utratę zębów. Jest najbardziej komfortowym sposobem uzupełnienia ubytków w naturalnym uzębieniu pacjenta.
Implant zębowy jest niewielkim wszczepem wykonanym z tytanu, osadzonym w kości żuchwy lub szczęki (imitującym naturalny korzeń). Na jego podstawie umieszczany jest sztuczny ząb, czyli korona.
Implanty zębowe są jedynym rozwiązaniem stomatologicznym, nie maskującym braku utraconego zęba, lecz zastępującym i funkcjonującym jak naturalny ząb. W bezpieczny i niemalże bezbolesny sposób pozwalają przywrócić naturalnie piękny i zdrowy uśmiech.
Leczenie implantologiczne
Pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest precyzyjna diagnoza stanu uzębienia i tkanki kostnej, pozwalająca na określenie planu działania (konsultacja, zdjęcia, tomografia komputerowa). Kolejny to zabieg wszczepienia implantu, trwający zazwyczaj około kilkunastu minut (przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym). Następnie, po umiejscowieniu implantu, nadchodzi faza tzw. Osteointegracji, zrośnięcia implantu z kością. Ostatnim etapem jest leczenie protetyczne z wykorzystaniem korony. Warunkiem jego rozpoczęcia jest całkowita osteointegracja implantu, trwająca około 12-24 tygodni od momentu jego wszczepienia (podczas której pacjent bez przeszkód może korzystać z uzupełnienia tymczasowego).
Wybierając metodę uzupełnienia ubytków, jaką jest implantologia stomatologiczna, warto poznać korzyści wynikające z jej wyboru:
- Maksymalne dopasowanie do naturalnego uzębienia każdego pacjenta (zęby budowane na implantach są bardzo podobne do naturalnych zębów – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym),
- szybki czas leczenia (proces umieszczenia implantu i odbudowa zęba przebiega w stosunkowo szybkim okresie),
- ochrona zębów zdrowych (założenie implantu nie wymaga szlifowania zdrowych zębów),
- minimalizacja zaniku kości (w przypadku braku zębów kość ludzka ma tendencję do zaniku – implant niweluję tę tendencję),
- przywrócenie funkcji uzębienia naturalnego,
- brak luźnych części, wymagających dodatkowej obserwacji,
- zachowanie estetyki twarzy i poprawa samopoczucia,
- brak konieczności wymiany (implanty zębowe zakładane są na całe życie),
- brak konieczności stosowania klejów/żeli do protez,
- trwałość wykonania – wysoka jakość i antyalergiczność wykorzystywanych materiałów.
Implanty stomatologiczne są bardzo dobrą i coraz chętniej wybieraną metodą uzupełnienia ubytków, a swą popularność zawdzięczają przede wszystkim funkcjonalności, naturalnemu wyglądowi i wygodzie.
Zapraszamy do kontaktu i konsultacji – dzięki nam odzyskasz wspaniałych uśmiech profesjonalnie i bezboleśnie.
Stomatologia mikroskopowa Hanna i Dawid Ozimek.