W trosce o zdrowy i piękny uśmiech – higienizacja jamy ustnej
Higienizacja jest najbardziej popularnym zabiegiem, który wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym. Polega on na dokładnym oczyszczaniu zębów z kamienia i wszelkich osadów. Warto pamiętać, że kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego też jego usunięcie nie jest możliwe w trakcie tradycyjnego dbania o jamę ustną szczoteczką i pastą.
Narastający kamień może być przyczyną wielu poważnych schorzeń: krwawienia z dziąseł, ich zaczerwienienia, obrzęku oraz bolesności, nieprzyjemnego zapachu z ust, ubytków prysznicowych, paradontozy, czyli rozchwiania zębów, które może prowadzić do późniejszego ich wypadania.
Czym jest saling, czym piaskowanie
Zbieg higienizacji w gabinecie dentystycznym składa się z kilku etapów: oczyszczenia zębów z kamienia, oczyszczenia z osadów, polerowania powierzchni oraz zabezpieczeniem zębów. Pierwszym etapem jest saling, czyli zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych, czyli tak zwanego kamienia nazębnego. Pojawia się on w dwóch rodzajach – kamień naddziąsłowy – tworzący się w okolicy przydziąsłowej, przyszyjkowej, powyżej linii dziąsła. A także kamień poddziąsłowy występujący poniżej linii dziąsła. Usunięcie kamienia zazwyczaj wykonywany jest urządzeniem nazywanym scalerem, który pracuje przy pomocy ultradźwięków. Ultradźwięki powodują rozkruszanie osadu, a wodą wypłukiwane są złogi. Kolejnym etapem jest piaskowanie. To zabieg, który bardzo precyzyjnie doczyszcza powierzchnię zęba. Piasek dociera do większości miejsc i zakamarów przestrzeni międzyzębowych eliminując przebarwienia i osad nazębny.
Polerowanie i fluoryzacja
Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów przychodzi kolej na ich polerowanie. Do wykonania tegoż zabiegu wykorzystuje się specjalne pasty, które mają właściwości oczyszczające i polerujące. Pasta nakładana jest na zęby, a następnie rozprowadzana za pomocą specjalnych gumek i szczotek dentystycznych. Zęby po polerowaniu są gładkie i błyszczące. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie zębów czyli ich fluoryzacja. Fluor służy wzmocnieniu szkliwa przed działaniem bakterii próchnicotwórczych.