Jak przebiega leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu?
Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu to zabieg stomatologiczny, który pozwala dokładniej zlokalizować zmienione chorobowo struktury zębów. Umożliwia on także wizualizację kanałów korzeniowych i ich precyzyjne opracowanie. Dzięki zastosowaniu mikroskopu dentysta może także dostrzec ewentualne zwężenia i perforacje. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wygląda leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem i kiedy je wykonać.
Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego konieczne jest umówienie się na wizytę stomatologiczną, podczas której dentysta oceni stan zębów i zleci dalsze leczenie. Pierwszym etapem zabiegu jest odpowiednie przygotowanie chorego zęba. Niezwykle ważne jest też podanie znieczulenia miejscowego, które sprawi, że zabieg będzie bezbolesny. Następnie stomatolog usuwa chorą tkankę i oczyszcza kanały zębowe. Wszystko odbywa się z użyciem mikroskopu, który pozwala na precyzyjną pracę pod dużym powiększeniem. Ostatni etap zabiegu to powiększenie kanałów, osuszenie ich i wypełnienie gutaperką. Co ciekawe, nowoczesne mikroskopy umożliwiają dokumentację leczenia, robienie zdjęć i nagrywanie video.
Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to zabieg, który może okazać się niezbędny w momencie, gdy zmiany zapalne zęba przekształcają się w martwicę, a ząb nie nadaje się do dalszego leczenia. Najczęściej dzieje się tak, gdy zmiany próchnicze są bagatelizowane. Wówczas próchnica wnika w głąb tkanki i dociera do miazgi zębowej. To z kolei sprawia, że rozmnażające się bakterie powodują stan zapalny i silny ból. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby regularnie kontrolować stan zębów i odwiedzać sprawdzonego stomatologa.